
Oskygga vargar måste få jagas under älgjakten, anser debattören i det här inlägget. Foto: Ondrej Prosicky / Mostphotos, Lars-Henrik Andersson
Jag är hemma efter en dags älgjakt med min hund välbehållen, men läser att andra inte får dela den glädjen. Åter igen har en fin älghund fallit offer för varg, när den gjorde det den älskar mest – skällde ståndskall på älg. Tårarna rinner för alla dessa vargtagna hundar.
Gagnar inga jägare
Nu måste vargjakten förläggas samtidigt som annan jakt. Ofta visar sig de oskygga vargarna vid bockjakten, men även nu under älgjakten och lämpligt är att kunna skjuta bort dessa individer som systematiskt söker upp älghundar på ståndskall.
Att licensjakten på varg genomförs när övrig jakt i stort är slut, gagnar inte jägare som sett och upplevt närgångna vargar under ordinarie jakt.
Kunskap saknas
De vargindivider som har dessa dåliga egenskaper måste bort genast, för de utgör även en fara för människor.
Jag har tidigare skrivit om hur vargen fungerar, men det verkar inte som att någon lyssnar. I varje fall ingen med inflytande över vargförvaltningen. Det verkar finnas noll kunskap om hur dessa rovdjur fungerar hos de som bestämmer över vargstammen.
Jag lider med alla som förlorat sina älskade hundar till vargen.
Yvonne Ekman