
JK:s agerande i Girjasmålet och i de nya rättsprocesserna anmäls till JO – frågan gäller rätten till jakt och fiske i fjällvärlden. Foto: Lars-Henrik Andersson & Pressbild
JK anmäld för grundlagsbrott i jakt- och fisketvister
Flera allmänningar och samfälligheter anmäler nu Justitiekanslern, JK, till Justitieombudsmannen, JO. Anledningen: JK hävdar inte rennäringslagen i rättsprocesserna mot samebyarna.
JK har anmälts till JO för sitt agerande i rättsprocesserna mot flera samebyar. Kritiken handlar om att JK i både Girjasmålet och nu i de fem pågående tvisterna medgett att paragraferna i rennäringslagen som säger att samebyar inte får upplåta jakten och fisket, inte ska tillämpas.
Enligt anmälan innebär detta att JK, som statens juridiska företrädare, åsidosatt grundlagens legalitetsprincip: att all offentlig makt ska utövas under lagarna.
I Girjasmålet fick Högsta domstolen inte pröva om hävd och sedvana kan väga tyngre än rennäringslagens regler om jakt och fiske. Anmälaren menar att detta försvagade rättsfallets värde som prejudikat och gav en politisk dimension åt statens linje.
Samma medgivanden har nu gjorts i processer rörande bland annat Rans, Baste Cearru, Unna Tjerusj, Talma och Sirges samebyar. Enligt anmälan leder det till att samebyar ges förvaltningsrätt över stora områden på bekostnad av allmänningar och den övriga befolkningen.
Bakom anmälan står flera skogsallmänningar och samfälligheter i Kiruna och Gällivare, som tillsammans samlar tusentals delägare. De kräver nu att JO granskar om JK:s agerande är förenligt med grundlagen och riksdagens roll som lagstiftare.
I förra veckan intervjuade Svensk Jakt Justitiekansler Thomas Bull. I intervjun förklarade han varför JK inte hävdar upplåtelseförbudet i rennäringslagen i de pågående processerna där flera samebyar stämt staten.
Thomas Bull. Foto: Pressbild
– Det är ett övervägande som har gjorts för väldigt länge sedan när de här processerna började, sa Thomas Bull.
Samebyarna vill ha ensamrätt att upplåta småviltsjakten och fisket.
En av samebyarna, Talma, vill dock ha ensamrätt till all jakt.
Thomas Bull sa vidare i intervjun med Svensk Jakt:
– Att nu ändra statens inställning förefaller ganska godtyckligt. De pågående rättegångarna förs utifrån de här förutsättningarna, att staten inte argumenterar kring rennäringslagens regler, utan det är en fastighetsrättslig fråga utifrån perspektivet urminnes hävd.
Återkom efter intervju
Efter att intervjun var publicerad återkom Thomas Bull i ett mejl till Svensk Jakt där han bland annat skriver: ”…reglerna om urminnes hävd är också del av svensk lag och de ska prövas i de nu pågående målen. Det som inte är föremål för prövning är just rennäringslagens regler. Och jag menar ju att det i de nu pågående målen inte är lämpligt att ändra statens inställning…”
Men nu har alltså sju skogsallmänningar och samfälligheter anlitat juridisk expertis inom fastighetsrätt och anmält JK till JO.
Lämnat in anmälan
Det är advokat Nils Larsson, specialist inom fastighetsrätt, som lämnat in anmälan tillsammans med fullmakter för allmänningarna och samfälligheterna.
I anmälan skriver allmänningarna att JK i praktiken struntar i grundlagen:
”Svenska myndigheter ska följa Sveriges lagar. Att i process medge att rennäringslagen i vissa delar inte ska tillämpas i målet är ett aktivt ställningstagande från JK att denna lag inte ska tillämpas. Detta synes vara ett grundlagsbrott, som strider mot legalitetsprincipen.”
FAKTA Justitieombudsmannen
Justitieombudsmannen (JO), eller Riksdagens ombudsmän som är det officiella namnet, granskar att myndigheterna arbetar enligt de lagar och regler som styr deras arbete – särskilt sådana lagar som berör enskildas rättigheter och skyldigheter i förhållande till det allmänna.
Källa: www.jo.se
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.











