5-regeln borta i jakttidsförslag

Siffran 5 är av stor betydelse vid skyddsjakt på gäss, trana och sångsvan. I Naturvårdsverkets förslag till nya jakttider är femman inte längre med.

För närvarande gäller att det måste vara minst fem fåglar i flockar med kanadagås, grågås, vitkindad gås, ringduva, trana och sångsvan för att dessa ska få skyddsjagas vid fält med oskördad gröda.

I Naturvårdsverkets jakttidsförslag, som överlämnades till regeringen under fredagen, är siffran utmönstrad.

I stället för att begränsa möjligheten till jakt med en siffra väljer myndigheten att använda sig av det mer obestämbara begreppet uppträder i flock, vad gäller ringduva, sångsvan och trana.

För att på eget initiativ skyddsjaga grågås, vitkindad gås och kanadagås finns i förslaget till nya jakttider ingen antalsbegränsning alls.

Detsamma gäller arten som i nuvarande jakttidtabell heter sädgås, men som definierats om till två arter – skogsgås och tundragås. Dessa arter får under höst och vinter skyddsjagas i Skåne och Blekinge ”vid fält med oskördad gröda eller betesmark, om det behövs för att förebygga skada”. Samma skyddsjaktregel gäller för bläsgås och bläsand som tillförts i förslaget.

Vad tycker du om Naturvårdsverkets jakttidsförlag?

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev