Beviljas skyddsjakt på samtliga bävrar – mussla ska skyddas

Länsstyrelsen i Värmland får tillåtelse att skjuta samtliga bävrar och riva fördämningar för att skydda flodpärlmusslor.

Det är Länsstyrelsen i Örebro län som handlagt sin systermyndighets, Länsstyrelsen i Värmlands, ansökan om att få skyddsjaga bäver.

Starkt hotad

Anledningen att myndigheten söker skyddsjakt på samtliga bävrar i området, och rivning av fördämningar, är att skydda den starkt hotade flodpärlmusslan och öringar på ett område inom Öjenäsbäckens naturreservat.

Enligt ansökan finns bäverdammen cirka 400 meter vilka förstör biotoper för flodpärlmussla. Dessutom förhindras att öringarna vandrar uppströms, vilket är nödvändigt för flodpärlmusslans överlevnad.

Inte fälla

Tidigare har skyddsjakter genomförts med fälla, men då det numer finns utter i området kan denna metod inte nyttjas.

Länsstyrelsens ansökan beviljas dock. Samtliga bäverindivider som finns i problemområdet får fällas, eller maximalt tio stycken. Samt får dämmen rivas.

Beslutet fattades i slutet av augusti och är giltigt till och med sista september.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev