
Det är dags att jägare inser att de måste arbeta tillsammans för att uppnå sina mål, skriver debattören. Foto: Lars-Henrik Andersson
Konsekvensen av denna brist på organisation är att jägare ofta tvingas betala astronomiska summor för att arrendera jaktmarker. Detta är ett problem som påverkar både jägare och markägare negativt.
Om jägare skulle organisera sig och hålla ihop, skulle de kunna få betalt för att bedriva jakt.
En stark organisation skulle också göra det möjligt för jägare att samarbeta med markägare och andra organisationer för att utveckla och bevara jakten på ett hållbart sätt.
Det skulle också göra det lättare att hantera frågor som till exempel rovdjursförvaltning och skydd av hotade arter.
Det är dags för jägare att inse att de måste arbeta tillsammans för att uppnå sina mål. Det kräver en förändring i mentaliteten och ett större fokus på samarbete och organisation.
Om jägare kan lära sig att arbeta tillsammans, kommer de att vara bättre rustade att möta de utmaningar som jakten står inför i dag och i framtiden.
Marcus
Delta i debatten
- Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
debatt@svenskjakt.se
- Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
- Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
- Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
- Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
- Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
- Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
Exempel:
Fransbygdens jaktvårdsförening
genom ordförande Kalle Karlsson