
Räkningen kom efter tre dagar, men licensen har fortfarande inte dykt upp efter en månad. Foto: Jan Henricson
Jag tänkte försöka skydda min hörsel genom att montera en ljuddämpare på mitt jaktvapen.
Att hitta en bra ljuddämpare gick lätt och att göra om vapnet för att kunna montera densamma var inget problem.
Att fylla i en licensansökan för att få hämta ut ljuddämparen gick också bra. Det dröjde endast tre dagar så kom räkningen för licensansökan, vilken jag betalade omedelbart. Men vad händer sedan?
Jag har nu väntat en månad och fortfarande har ingen licens kommit. Kan någon insatt polisman förklara för mig varför det ska ta så lång tid att utfärda en licens på en ljuddämpare? Att få in betalningen för licensen gick ju på tre dagar!
Det kan väl inte ta mer än högst 15 minuter att i vapenregistret kontrollera att jag har behörig vapenlicens och i belastningsregistret notera att jag inte har några anmärkningar, fylla i personuppgifter, skriva under och skicka licensen.
Hörselskadad jägare