Hinner bågjägarna med att avlossa ett snabbt andra skott för att kompensera ett sämre förstaskott, frågar insändarskribenten. Foto: Anders Gejer
Data från undersökningen som publicerats av Finska bågjägareförbundet bör tas för vad det är, nämligen en partsinlaga från en lobbygrupp.
Intressant är att man konstaterar att en vitsvanshjort som träffas dödligt av en pil jämfört med en kula visar små skillnader i flyktsträcka.
Kanske spjut
Man behöver inte vara viltforskare, veterinär eller läkare för att förstå att om ett djur träffas dödligt så dör det.
Då kan man lika gärna hävda att träffas ett vilt som träffas dödligt av ett spjut också dör. Ska vi tillåta den jaktformen också?
”Är det begreppet pil och båge som skapar motsättning?”
Jag ser i debattartikeln Är det begreppet pil och båge som skapar motsättning att bågen är ett högteknologiskt vapen, betydligt modernare än många skjutvapen. Man kan fråga sig var det högteknologiska sitter. I bågen, eller i målsökande pilar, kanske.
Snabbt andraskott
Det viktigaste med jakt är att bespara djuren onödigt lidande och det är inte alltid det första skottet som blir dödande. Därför är det av stor vikt att snabbt kunna avlossa ett andraskott.
Hinner ni bågskyttar med det?
Stig Olsson
Skärså