Jakten på lodjur bedrivs på samma etiskt tveksamma sätt som björnjakten, enligt insändarskribenten. Arkivbild: Olle Olsson
I debattartikeln Bilåkandet under björnjakten strider mot all god jaktetik, beskrivs hur de så kallade jägarna med hjälp av att förflytta sig med bil kommer i förhåll.
Jag kan berätta att licensjakten på lodjur fungerar på samma sätt.
Viltkameror är uppsatta utmed mindre vägar, som rapporterar direkt till åtta–tio mobiltelefoner. Det är bara att sätta sig i bilen, ta med hundarna för att släppa eller karta och gps för att genskjuta.
Länsstyrelserna känner väl till vad som pågår, men agerar inte.
Förbjud motorfordon och digitala hjälpmedel under all jakt, förutom i samband med eftersök.
Vän av etik
Delta i debatten
- Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
debatt@svenskjakt.se
- Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
- Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
- Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
- Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
- Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
- Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
Exempel:
Fransbygdens jaktvårdsförening
genom ordförande Kalle Karlsson