Ökad foderkonkurrens anses vara orsaken till de minskande slaktvikterna på älg i södra Sverige. Foto: Kenneth Johansson

Låga slaktvikter skapar oro i södra Sverige

Slaktvikterna på älg i södra Sverige gått ned med nästan 30 procent sedan 70-talet. Mindre näring på grund av ökad foderkonkurrens är orsaken.

Svt Nyheter i Småland har pratat med Olle Granath som är jägare och aktiv i Vimmerby Älgförvaltningsgrupp. Han är orolig för älgstammen i södra Sverige som han anser är varken sund eller frisk.

Olle Granath från Storebro utanför Vimmerby har letat fram statistik över slaktvikter från slutet av 1960-talet och början av 1970-talet som visar på att slaktvikterna har minskat med mellan 20 och 30 procent.

 

Försenad kalvning

– Problemet är att de inte får tillräckligt med foder och det beror på att de har så stor foderkonkurrens av rådjur, kron- och dovhjort. Det innebär att hondjuren kalvar ett till två år senare för de måste uppnå en viss vikt och hälsostatus för att brunsta och bli dräktiga, säger Olle Granath till Svt Nyheter.

 

Rätt trädslag på rätt marker

Svt Nyheter har varit i kontakt med Krister Kalén, viltspecialist på Skogsstyrelsen som säger att de följer problemet med intresse, men att det idag inte finns några klara indikationer på att slaktvikterna verkligen har gått ned.

– Vi måste anpassa viltstammen till den fodermängd som finns i skogen och samtidigt jobba med den biologiska mångfalden så att vi får en situation där alla gynnas genom att plantera rätt trädslag på rätt marker, säger Krister Kalén till Svt Nyheter Småland.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev