Domstolen häver stoppet – lodjursjakten kan fortsätta i Gävleborg

Förvaltningsrätten i Luleå ger grönt ljus för licensjakt på lodjur i Gävleborgs län. Det meddelar domstolen på måndagsförmiddagen.

Ännu ett kapitel skrivs nu i den juridiska cirkusen som präglat årets licensjakt på lodjur. I Gävleborgs län stoppades jakten av förvaltningsrätten innan den ens kommit igång. Därefter fattade länsstyrelsen ett nytt jaktbeslut och lodjursjakten kunde inledas på premiären söndag den 1 mars.

Dagen efter inhiberades jakten i länet, alltså stoppades i väntan på rättslig prövning, av Förvaltningsrätten i Luleå. Då hade 16 av de 20 tilldelade lodjuren i Gävleborg fällts.

Efter två veckors handläggning meddelar Förvaltningsrätten i Luleå att Naturskyddsföreningens och Rovdjursföreningens överklagande avslås och därmed kan lodjursjakten inledas i Gävleborgs län.

Notabelt är att Förvaltningsrätten i Luleå på fredagen gav grönt ljus även till de tidigare stoppade licensjakterna på lodjur i Västerbotten, Jämtland och Västernorrland. Den återupptagna jakten har överklagats med begäran om inhibition till Kammarrätten i Sundsvall. Domstolen har ännu inte fattat beslut i målen.

Kammarrätten har i skrivande stund inte heller avgjort frågan om prövningstillstånd gällande licensjakt på lodjur i tio syd- och mellansvenska län. I dessa län är lodjursjakten alltjämt stoppad.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev