Debatt: ”Polisen väljer den enkla vägen”

Sveriges televisions nyheter klockan 18.00: En polisman står och smutskastar jägarkåren och insinuerar att vargar skjuts olagligt. Det må vara hur det vill med den saken, men vad som slår mig är att polismannen i fråga tycker att det är viktigare att jaga jägare än att ge sig efter den grova brottsligheten.

Vi får varje dag till oss nyheter om människor som skjuter på gator och torg med dödlig utgång. Inte sällan är det oskyldiga människor som faller offer.

Polismannen i tv-inslaget väljer den enklare vägen genom att slå på stort med sina godhetssignaler.

Alla medel

Jag är en varm anhängare av Polisen som institution, har och har haft goda vänner inom såväl åklagarväsendet som poliskåren. Polisen ska ha alla till buds stående medel för att lösa grov brottslighet kopplat till skjutningar och gängvåld.

Jag gillade och respekterade den polis som fanns vid min uppväxt, inte de som jag i dag ser som lakejer till rikspolischefen Petra Lundh och hennes gelikar. Komplett odugliga. En politiserad poliskår. Ett bra exempel på en bra polis är den omdebatterade Peter Springare och som tur är så är inte alla av hans sort borta. Inte ännu i varje fall. 

Vargen är färdigforskad

Har polismannen som framträdde i tv läst om den ryske biologen och vetenskapsmannen Michail Pavlovs forskning i det gamla Ryssland? Skulle inte tro det.

På SLU/Grimsö forskas det för övrigt om den varg som redan sedan länge är färdigforskad, just genom Michail Pavlov. Den eurasiatiska vargen, samma som vår.

Inte saknad

Jag har för övrigt inte något som helst intresse av den varg som ingen vettig människa saknat sedan den togs bort för 150 år sedan. Vargen äter sig igenom landskapet. Han måste självklart föda sig men gör livet outhärdligt för djurhållare och äter upp jägarnas hundar som räknas som familjemedlemmar.

Jag har inget emot vargen som företeelse, det är bara det att Sverige inte har den vildmark som krävs för att hålla detta mycket potenta rovdjur.

Delta i debatten

  • Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
    debatt@svenskjakt.se
  • Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
  • Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
  • Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
  • Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
  • Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
  • Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
    Exempel:
    Fransbygdens jaktvårdsförening
    genom ordförande Kalle Karlsson

Mest läst

Mina artiklar

Senaste från Annonstorget