
Oskygga vargar och bristande förvaltning är ett problem för landsbygden, anser skribenten. Foto: (i hägn) Ingemar Pettersson
Nu rapporteras återigen om en vargdödad jakthund nära mina släktingars jaktmarker i Hälsingland. Förra året blev fler hundar vargdödade. Nu är det så mycket varg att ingen vet vilka individer det är som dödar hundar.
Det som gör mig frustrerad och ledsen är att inget konkret görs överhuvudtaget, trots vargangrepp på tamdjur och jakthundar.
Skrivbordsprodukt
Vargjakten är ju ett stort skämt med en sådan liten tilldelning. Utöver det många vargar som ställer till problem genom att vara helt oskygga.
Jag står här och undrar varför det ska behöva vara så svårt att ta beslut som underlättar för jägare och landsbygdsbor. Är det typiskt för människor som sitter vid skrivbord, eller?
God jul från vargskogen!
Yvonne Ekman