Debatt: ”Gärningsmannen är den skyldige – inte lastbilen eller vapnet

Grova våldsbrott är alltid lika hemska och händelserna i Örebro är inget undantag. Då är det viktigt att slå fast att det är gärningsmannen som är den skyldige, inte lastbilen, kniven, svärdet eller vapnet.

Inledningsvis slog regeringen fast att inte göra något förhastat, men ramlade trots det dit. Tidöpartierna hade redan dagen efter dådet ett färdigt förslag att förbjuda vissa vapen, enligt en intervju i Expressens politikpodd. Frågan man ställer sig är om det är rikspolischefen som stressade Tidöpartierna?

Helt plötsligt var det utseendet på vapnet som tydligen var orsaken till att tio människor miste livet. Jag delar absolut inte den synen. Det är den som håller i vapnet som är den stora faran. Det är där som omdömet klickat på grund av missbruk eller psykisk ohälsa.

Få undantag

När nu jägarkåren indirekt blir de skyldiga och olika åtgärder ska vidtas glömmer beslutsfattarna i Stockholm att brott med civila vapen är mycket sällsynt. Noteras kan att det finns flera hundra tusen vapenägare i Sverige så omdömet och laglydigheten är i det närmaste 100 procent, det finns mycket få undantag.

Man kan ju fundera på om alla vi vapenägare ska boka tid hos psykologen för att få ett intyg så vi kan få fortsätta med att utöva vårt jaktintresse och vårda viltstammarna. Låt oss minnas hur viltstammarna såg ut innan exempelvis Jägareförbundet bildades.

Enklast att förebygga

Nu är det hög tid att regeringen tar ett djupt andetag och verkligen funderar på vilka åtgärder som behöver vidtas för att hitta de få personer som kan tänka sig begå massmord.

Psykisk ohälsa som behandlas av sjukvården samt känt missbruk är kanske det enklaste att förebygga. Där behövs dock en mer flexibel syn.

När missbruket är borta och hälsan återigen är god måste de vapen som omhändertagits återlämnas om personen önskar återuppta jaktintresset. Då ökar troligtvis förståelsen att vapnen kan omhändertas under en period i livet då det är tungt.

Hitta enstöringen

Det gäller att hitta enstöringarna som sitter hemma på kammaren och funderar. De besöker ofta vissa rum på nätet och borde kunna hittas via den signalspaning som bedrivs. Kanske behövs fler orosanmälningar.

För att åtgärderna ska bli effektiva är nödvändigt att handla med eftertanke.

Det finns många jägare som inte ser vitsen med militärliknande vapen i jakten, men tyvärr tror jag inte att ett förbud löser problemet med att någon begår mord.

Det är den som kör lastbilen, håller i kniven, svärdet eller kulvapnet som måste upptäckas i tid. Den utmaningen borde regeringen ta sig an. Inte skuldbelägga en hel jägarkår.

Delta i debatten

  • Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
    debatt@svenskjakt.se
  • Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
  • Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
  • Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
  • Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
  • Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
  • Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
    Exempel:
    Fransbygdens jaktvårdsförening
    genom ordförande Kalle Karlsson

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Mina artiklar

Senaste från Annonstorget