Vargjägare hotade till livet

Det finns möjlighet att vara anonym när man skjutit en varg, men med motiveringen att jakten varit helt laglig har några skyttar valt att träda fram. Efter att en del av dessa blivit hotade avråder Svenska Jägareförbundets rovdjursexpert vargjägarna att gå ut med sina namn.

Från början  bad vi jägare gå ut med namn eftersom vi inte har något att dölja, men nu tycker jag att det är lika bra att låta bli, säger Svenska Jägareförbundets rovdjursexpert Gunnar Glöersen.
Det är minst två jägare som har blivit hotade till livet och i ett av fallen har händelsen polisanmälts. Gunnar Glöersen uppmanar jägare att polisanmäla alla hot.
Förutom hot har jägarna även mottagit förolämpande, anonyma samtal och sms.
För mig har det varit både och, säger Marcus Berggren som sköt en varg i Dalsland och som valde att gå ut med sitt namn. Okända människor har ringt och grattat mig och en del har ringt och kallat mig mördare, men jag har aldrig känt mig hotad.
Ju mer Marcus har läst på om vargjakten desto mer övertygad har han blivit om att han har gjort en god gärning och han ångrar absolut inte att han valde att gå ut med namn.
När det här väl har lagt sig så kommer diskussionen att hamna på ett annat plan och då kommer folk att förstå, tror skytten.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev