I dagsläget är reglerna för krångliga och därför blir handläggningstiderna ofta orimligt långa. Den långa och godtyckliga handläggningsprocessen för licens har länge varit ett problem. Besluten skiljer sig väldigt mycket beroende på var i landet du befinner dig.
Ett första steg för att förbättra situationen skulle vara att flytta licenshanteringen från polisen till skogsstyrelsen.
Eftersom polisen är uppdelad i regionala myndigheter skiljer rutinerna sig mellan olika län. En enhetlig handläggning skulle även leda till att polisen kan använda sina resurser till brottsbekämpning.
Inför generell licens
Införandet av en generell licens i stället för dagens olika för jakt, samling och skytte skulle förenkla handläggningen avsevärt.
Vilka vapen som ska vara godkända för jakt bör Naturvårdsverket formulera minimikrav för, men i övrigt finns det få anledningar att behöva dela in licenserna som vi gör i dagsläget.
Onödig byråkrati
Något som bör utredas är även var vapenägare får förvara sina vapen och reglerna som omgärdar detta. Grundtanken är att vapen ska förvaras i det egna hemmet och den som vill förvara vapen på annan ort möter en onödigt byråkratisk process som försvårar för många.
Om till exempel en jägare jagar på sina föräldrars mark bör denna kunna förvara sina vapen i ett låst vapenskåp i föräldrarnas hem.
Poängen med vapenlagen bör vara att vapen ska förvaras säkert och behandlas på rätt sätt. Så länge dessa krav uppfylls bör jägare få förvara sina vapen där det bäst lämpar sig.
Vapenfrågor är viktiga för många och får inte glömmas bort i valet.
Brottsligheten ska bekämpas, men det får inte ske på vapenägarnas bekostnad.
André Frisk
Riksdagskandidat Folkpartiet Dalarna