”Viktig” varg dödar renar i norr
En varg som befinner sig i närheten av Jörn i Västerbotten anses vara så kallat genetiskt viktig. Flera dödade renar har hittats i närområdet och det är oklart vilka åtgärder som kommer att sättas in mot vargen.
– Eftersom den är skyddsvärd är det Naturvårdsverket som ska ta beslut om vad som ska hända med den här vargen, säger Linda Backlund rovdjursförvaltare på länsstyrelsen, till SVT Västerbotten.
SVT uppger att dna-analys visat att vargen är en av de tre så kallat viktiga vargar som vandrat in från öst det senaste året.
Naturvårdsverket förbereder för att flytta vargar till södra Sverige
Naturvårdsverket har tidigare under vintern flaggat för att det kan bli fråga om att flytta en eller två av de de invandrade vargarna ner till Mellansverige. Syftet med detta ska vara att försöka förstärka vargstammens genetiska status.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









