Publicerad 25 september 2020 - 09:11
Veterinärer vidareutbildas med hjälp av skjutna rävar
PremiumI början av året skrev Svenskjakt.se om att Östersunds djursjukhus gärna ville ha in döda rävar i utbildningssyfte för sina veterinärer. Nu har Sundsvalls djursjukhus tagit över rollen.
Man har fått in så många rävar till djursjukhuset i Östersund att frysarna där är fulla. Nu är det endast i Sundsvall man tar emot skjutna rävar. Rävarna används för att utbilda personalen i olika kirurgiska ingrepp.
För varje räv som lämnas in får jägaren ett presentkort på 500 kronor, som kan användas på djursjukhuset.
Korsband och diskbråck
– Vi kan träna på allt från trafikskador till korsband och diskbråck med de här rävarna, säger veterinär Catarina Freskgård.
Mittnorrland djursjukvård, som driver Östersunds djursjukhus och djursjukhuset i Sundsvall, menar att initiativet med att träna på operationer med döda rävar kommer att ge klinikernas veterinärer ännu bättre kunskap inför operationer på framför allt hundar.
Per Andersson