
Skyddsjakten på en varg i Jönköpings län kan förlängas efter ett nytt angrepp där tre tackor dödats. Arkivbild. Foto: Johnny Olsson
Skyddsjakten kan förlängas efter nytt angrepp
Samtidigt som skyddsjakten på en varg i Jönköpings län avslutades under söndagen inträffade ett nytt vargangrepp på får i jaktområdet. Tre tackor konstaterades ha dödats av varg söder om Gnosjö.
Enligt SVT Nyheter Jönköping råder det ingen tvekan om att det är varg, och förmodligen den tik som finns i länet, som återigen har angripit tamdjur. Den beslutade skyddsjakten pågick fram till den 16 augusti utan att vargen fälldes men nu kommer jakttiden att förlängas.
Beslut under måndagen
– Efter det nya angreppet får vi diskutera och ta ställning till ett nytt beslut under dagen. Vargen är ju kvar i länet för vi utgår från att det är samma varg vid angreppen, säger Jens Mattsson presskommunikatör på Länsstyrelsen i Jönköping till SVT.
Beslutet om skyddsjakt på varg har tidigare överklagats till förvaltningsrätten i Luleå, som först inhiberade jakten, därefter återtogs sitt beslut för att i fredags slutgiltigt godkänna skyddsjaktsbeslutet.