Klok förvaltning har gett många stora älgtjurar
PremiumBräcke älgskötselområde i Jämtland har gott om stora tjurar i området. Detta tack vare en klok förvaltning av älgstammen under många års tid.
Inom älgskötselområdets cirka 48.000 hektar har man haft en bestämmelse om att stora älgtjurar med fler än tio taggar inte får skjutas under septemberjakten. Först under oktoberjakten är de stora tjurarna tillåtna att fälla.
Flera per år
Detta har gjort att det är vanligt att få se stora älgtjurar på jaktmarkerna runt Bräcke, speciellt under septemberjakten. Men efter brunsten är de svårare att få tag på.
Detta till trots så skjuter älgjägarna inom Bräcke ÄSO flera stora älgtjurar varje år.
– Det är helt klart att detta gör nytta för älgstammen. Vi ger möjlighet till de största älgoxarna att de betäcker våra älgkor under brunsten, säger Torsten Jakobsson jaktledare på Gimdalens norra älgjaktslag.
22-taggare
Under årets älgjakt sköts det en del stora älgtjurar inom området. Den största var en kapital älgtjur med 22 taggar i hornkronan som fälldes på Gimdalens södra älgjaktslag jaktmarker. En 19-taggare blev också fälld på Bräcke jaktklubbs marker och sen blev det några älgtjurar till i ”mellanklassen” på 10–15 taggar fällda också.
Älgskötselområdet har en tilldelning på 170 älgar under årets älgjakt. Varav 41 älgtjurar, 61 älgkor och 66 älgkalvar.
Per Andersson
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.