Publicerad 21 januari 2022 - 10:14

Det blir ingen fortsättning på vargjakten i reviret Haraldsjön. Förvaltningsrätten i Luleå har upphävt länsstyrelsens tilläggsbeslut. Foto: Lars-Henrik Andersson
Förvaltningsrätten upphäver beslut om utökad jakt på varg
Vargjakten i reviret Haraldsjön är avslutad. Förvaltningsrätten i Luleå har beslutat att inte godkänna länsstyrelsens tilläggsbeslut om jakt på ytterligare två vargar.
Den utökade jakten stoppades tidigare genom så kallad inhibition av beslutet. Länsstyrelsen i Västmanland konstaterar nu kort att den beslutade vargjakten i Haraldsjön också är avslutad med de tolv vargar som fällts inom reviren Haraldsjön/Snösjön.
Dom i målet
Beslutet om att fälla ytterligare två vargar har upphävts av förvaltningsrätten.
”Förvaltningsrättens dom betyder att årets licensjakt på varg är avslutad i Västmanlands län”, skriver länsstyrelsen i Västmanland i ett pressutskick.
Det finns fortfarande vargar kvar i reviret. Effekten av beslutet blir att Haraldsjön inte kommer att tömmas på alla vargar.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.