Ekberg tillbakavisar anklagelser om lockbetor
De sockerbetor som nu blivit polissak i Åtvidaberg och Valdemarsvik är inte jaktprofilen Thomas Ekbergs ansvar, menar Mia Kjällander på länsstyrelsen idag. Thomas Ekberg är varken jaktarrendator eller ägare av den aktuella marken.
Det var Östgöta Correspondenten som berättade att jaktprofilen Thomas Ekberg under hösten utfodrat vilt med stora mängder sockerbetor. Thomas Ekberg tillbakavisar nu det påståendet.
– Det är inte mina utfodringar, det är jaktarrendatorns, säger Thomas Ekberg.
Jaktarrendatorn bekräftar det för Svensk Jakt.
Thomas Ekberg har en A-licens på marken men är inte jakträttsinnehavare. Mia Kjällander på länsstyrelsens rättsenhet menar att Thomas Ekberg därför inte kan avkrävas ansvar i frågan.
– Thomas har svarat på vår korrespondens men först igår blev jag upplyst om att det inte var han som var jakträttsinnehavare.
Thomas Ekberg har enligt Östgöta Correspondenten dessutom två anmälningar emot sig. En polisanmälan angående brott mot jaktlagen och en anmälan till Valdemarsviks kommun angående brott mot miljöbalken.
– Anmälningarna kom till min kännedom genom Corren, säger Thomas Ekberg. Ingen har hört av sig till mig varken från polis eller kommun.
Jaktarrendatorn säger till Svensk Jakt att anmälningarna är felaktiga eftersom det är han och inte Thomas Ekberg som har jakträtten. Arrendatorn säger att de anmält fel person.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.