
Nu ska lantbrukare få ersättning för att de bland annat hamlar träd i anslutning till odlingsmark, för att öka den biologiska mångfalden. Foto: Per Jonson
225 miljoner kronor till ökad biologisk mångfald i odlingslandskapet
Regeringen avsätter 225 miljoner kronor under perioden 2025–2027 för satsningar på ökad biologisk mångfald i odlingslandskapet.
Regeringen konstaterar i ett pressmeddelande att traditionella insatser för att bibehålla eller stärka den biologiska mångfalden inte längre utförs eftersom det inte är ekonomiskt lönsamt för jordbrukare. Därför kommer regeringen nu, via nya regler, att stimulera denna typ av åtgärder.
Söka stöd
Lantbrukare kommer ha möjlighet att söka stöd för exempelvis hamling av träd och beskärning av buskar i anslutning till jordbruksmark.
Stöd kan också sökas för att bränna ängar och hedar i naturvårdssyfte.
– Öppna landskap med rik biologisk mångfald är ovärderliga för Sverige. Genom att stödja jordbrukarnas insatser skapar vi en naturvård som respekterar äganderätten samtidigt som vi värnar våra levande landskap för kommande generationer, säger Moderaternas partisekreterare Karin Enström i pressmeddelandet.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.













