Slyet växer frodigt utefter banan och utgör ett dukat bord för klövviltet som dras likt flugor till en sockerbit, skriver debattören. Foto: Privat
I samband med att trädsäkringen utfördes talade Banverket om röjning var tredje år. Men det blev inget av med den saken.
På bilden ovan syns hur det ser ut nu. Slyet växer frodigt utefter banan och utgör ett dukat bord för klövviltet som dras likt flugor till en sockerbit. Slyet har inte röjts på säkert åtta–tio år och är nu två–fyra meter högt.
Bilden är tagen utefter järnvägen Falköping-Nässjö vid km 20-21.
Likadant ser det ut på alla de sträckor som ingått i trädsäkringsprojektet. Röjningen är eftersatt överallt.
Historiskt sett var det som sämst på 1980-talet då slyet växte ända upp på banvallen. Då var antalet påkörda älgar i ungefär samma numerär som jaktlagens tilldelning i områdena vid järnvägen.
På 1990-talet blev det något bättre. Röjningarna ökade och älgarna stod inte längre på järnvägen och mumsade sly.
Sedan kom 2000-talet och trädsäkringsprojekten drog i gång. Resultatet ser vi nu.
Uteblivna röjningar har skapat tusentals hektar frodigt sly dit hjortdjur dras.
Karl-Hugo Fogelberg
Delta i debatten
- Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
debatt@svenskjakt.se
- Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
- Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
- Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
- Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
- Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
- Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
Exempel:
Fransbygdens jaktvårdsförening
genom ordförande Kalle Karlsson