Jag håller med om att många jaktbilder och resonemang på sociala medier är hemska och inte hör hemma i den svenska jakten. Vi har alla ett ansvar att jakten sköts på korrekt sätt.
Men, att som Jägareförbundet uppmanar, undvika blod på bilderna eller flytta älgar som fallit på grusvägar för att inte stöta sig med jaktmotståndarna, upplever jag som ett vilseledande råd. Det är att invagga den ej jagande allmänheten i tron på en bild som saknar verklighetsanknytning.
Det riskerar på sikt att underminera all förståelse och trovärdighet för jägarkåren och vad jakt egentligen handlar om.
Dock inte sagt att man måste ha blodindränkt päls med i bild.
Större engagemang efterlyses
Det är inte en myt att många svenskar, både barn och vuxna, i dag lever i tron om att fiskpinnar simmar panerade i havet eller att potatis tillverkas i maskiner.
Vetskapen om var maten kommer ifrån håller på att gå förlorad. Vill vi ha en liknande utveckling vad gäller folks syn på jakt?
Ur ett folkbildnigsperspektiv efterlyser jag ett större engagemang från Svenska Jägareförbundet i den frågan.
Jakt handlar om att döda djur, sa nyligen en känd jägare och tv-profil. Det har det alltid gjort.
Själv är jag ny inom jakten och har ännu inte lyckats skjuta älg eller vildsvin. Men när det sker kommer jag att skildra händelsen med ärlighet.
Jens Flyckt
Norrtälje