Att jag började jaga beror på just maten och tillgången till förstklassiga råvaror och smakrikt kött. Jag är kock till yrket och matintresset fanns långt före jaktintresset.
Tjäder är suveränt. Var får jag tag på tjäder? Jo, jag jagar och skjuter den själv. Samma sak är det med älgköttet.
Dyrt kött
För att få del av bytet behöver jag offra semesterveckor från familjen eller ta obetalt ledigt från arbetet. Jag behöver investera tid och pengar på utrustning och övning, på utfodring och passröjning.
På det kommer arrendekostnader, fällavgifter och medlemsavgifter och försäkringar.
Och skulle jag sälja till dig för att få täckning för mina utgifter skulle det bli så hutlöst dyrt att du skulle sätta dig på ändan.
Därför ger vi bort delar av vårt viltkött till dem vi älskar och säljer till långt under självkostnadspris till dem som förtjänar. För att ta betalt för vad det faktiskt kostar och vad det är värt, det går inte.
Börja jaga!
Du verkar inte falla in i ovanstående kategorier, så jag föreslår att du börjar jaga istället för att gnälla över att det inte finns viltkött att köpa på den lokala konsumbutiken. Vilket för övrigt inte är sant.
Det finns rätt gott om viltkött att få tag på som icke jagande, men man måste kanske be sin handlare att ta hem.
Men även det är kanske för mycket jobb för att få en bit älgkött?
Johan