
Det duger inte att en så stor organisation som Jägareförbundet Gävleborg inte gör någonting för att vara relevant för oss medlemmar, skriver debattören. Foto: Per Jonsson
År efter år tycks aktiviteterna minska i Jägareförbundet Gävleborg. Men nu är det omöjligt att minska ytterligare, för när jag går in på länsföreningens sajt och kikar under aktuellt finns inte en enda aktivitet listad under 2025.
Noll aktiviteter är även vad min hemkrets ägnat sig åt under de senaste åren. När jag går in på kretsens hemsida finns heller ingen information om kommande aktiviteter.
Lägg därtill att jag inte kan minnas när jag såg någon representant från det lokala eller regionala förbundet uttala sig i något av våra allmänmedier.
Svenska Jägareförbundet tappar medlemmar. Tacka för det. Det duger inte att en så stor organisation med en, förmodar jag, relativt stark ekonomi inte gör någonting för att vara relevant för oss medlemmar.
Jag kommer inte att lämna Jägareförbundet, för jag vet att det görs bra saker på annat håll. Däremot överväger jag att byta länstillhörighet till något annan länsförening där det bedrivs aktiv verksamhet.
Frågande medlem
Delta i debatten
- Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
debatt@svenskjakt.se
- Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
- Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
- Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
- Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
- Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
- Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
Exempel:
Fransbygdens jaktvårdsförening
genom ordförande Kalle Karlsson