Debatt: ”Med passiva föreningar tappar Jägareförbundet medlemmar”

Varför ska jag vara med i Jägareförbundet Gävleborg? Vad får jag för mina pengar? Det är frågor jag ställer som medlem länsförbundet sedan många år.

År efter år tycks aktiviteterna minska i Jägareförbundet Gävleborg. Men nu är det omöjligt att minska ytterligare, för när jag går in på länsföreningens sajt och kikar under aktuellt finns inte en enda aktivitet listad under 2025. 

Ingen information

Noll aktiviteter är även vad min hemkrets ägnat sig åt under de senaste åren. När jag går in på kretsens hemsida finns heller ingen information om kommande aktiviteter.

Lägg därtill att jag inte kan minnas när jag såg någon representant från det lokala eller regionala förbundet uttala sig i något av våra allmänmedier.

Byte till annan

Svenska Jägareförbundet tappar medlemmar. Tacka för det. Det duger inte att en så stor organisation med en, förmodar jag, relativt stark ekonomi inte gör någonting för att vara relevant för oss medlemmar. 

Jag kommer inte att lämna Jägareförbundet, för jag vet att det görs bra saker på annat håll. Däremot överväger jag att byta länstillhörighet till något annan länsförening där det bedrivs aktiv verksamhet. 

Delta i debatten

  • Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
    debatt@svenskjakt.se
  • Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
  • Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
  • Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
  • Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
  • Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
  • Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
    Exempel:
    Fransbygdens jaktvårdsförening
    genom ordförande Kalle Karlsson

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Mina artiklar

Senaste från Annonstorget