Debatt: ”Hög tid att manifestera mot Holmen skog”

Privata markägare kan sluta att sälja timmer och massaved till Holmen som ett sätt att protestera mot hur bolaget hanterar älgstammen.

Jag tycker det är hög tid att manifestera gentemot Holmen, genom att upphöra med affärsförbindelser mellan privata skogsägare och detta företag, som enbart går för ekonomiskt optimum. Det måste finnas biologisk mångfald med utrymme för hela faunan i våra skogar.
Jag har själv varit jaktmedlem i Holmenlag och sett deras industriskogsbruk, som inte tar hänsyn och som inte lämnar något utrymme för foder till det vilda. Självklart leder det till ökade skador på industriskogen.
Själv är jag en privat skogsägare som kan leva med biologisk mångfald.

Delta i debatten

  • Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
    debatt@svenskjakt.se
  • Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
  • Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
  • Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
  • Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
  • Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
  • Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
    Exempel:
    Fransbygdens jaktvårdsförening
    genom ordförande Kalle Karlsson

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Mina artiklar

Senaste från Annonstorget