Det verkar som att allt vilt är lovligt, bara det betecknas som skyddsjakt, funderar insändarskribenten. Foto: Kenneth Johansson, Lars-Henrik Andersson, Anders Jarnemo
Debatt: ”Snart är det skyddsjakt på allt”
Vad håller på att hända med viltförvaltningen? Snart är det skyddsjakt på allt. Det senaste är att ett 70-tal rådjur ska skjutas i villaträdgårdarna i Huddinge.
Publicerad 23 februari 2025 - 09:00
Rådjur, dovhjort, kronhjort, vildsvin och till och med älg. Alla jagas de med stöd av skyddsjaktbeslut på diverse länsstyrelser. Skjut mer lo och varg så kanske djuren håller sig i skogen.
Skyddsjakt behövs, men det har gått för långt. Nu verkar det som att allt är lovligt, bara det betecknas som skyddsjakt.
Jag tänker bland annat på dovhjort som får jagas hej vilt i vissa områden. Samtidigt döms en jägare till 50000 kronor i böter och mister sina vapen för en felskjutning av dov på ett annat håll i landet.
Vildsvin som får jagas med löshund på kyrkogård. På vissa områden får man skjuta älg från luften.
Allt detta utan att det påvisats särskilt stora skador.
Men för att få skyddsjakt på lo eller varg måste man ha fått minst ett tiotal får ihjälbitna.
Konstigt värre.
Abr
Delta i debatten
Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till debatt@svenskjakt.se
Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
Exempel: Fransbygdens jaktvårdsförening genom ordförande Kalle Karlsson