
Ett blyförbud kan bli ett dyrt problem att lösa för oss som har exempelvis dubbelstudsare som är reglerade med en specifik typ av ammunition, skriver debattören. Foto: Per Jonson
Det blir ett problem för oss som har exempelvis dubbelstudsare som är reglerade med en specifik typ av ammunition.
Jag har en dubbelstudsare som är reglerad med Sako Hammerhead 9,3x74R. Jag har provat annan ammunition, men då sprider bössan rejält.
Om det införs ett förbud mot blyammunition kommer man att få lägga ganska stora pengar hos en vapensmed för att göra om regleringen.
Mats Johansson
Delta i debatten
- Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
debatt@svenskjakt.se
- Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
- Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
- Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
- Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
- Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
- Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
Exempel:
Fransbygdens jaktvårdsförening
genom ordförande Kalle Karlsson