Debatt: ”Det heter inte tjuvjakt”

Jag reagerar alltid på ordet tjuvjakt. Vad betyder det? Att man jagar en tjuv, eller? Det rätta är väl att benämna ett grovt jaktbrott som olagligt skjutande av djur.

Jakt är inte något som görs när djuret är fridlyst, från en fyrhjuling, bil eller med hjälp av drönare? Om man håller på med olagligheter så är väl det snarare illegalt förföljande och skjutande av djur.

Jakt är ett lagligt ord, som inte ska beblandas med dessa olagliga handlingar. Det är dessutom en risk att ordet jägare i så fall sammankopplas med olagliga göromål, vilket man som jägare verkligen inte vill.

Jakt är en positiv hobby och del av en bra livsstil, som inte ska förväxlas med olagligheter.

Delta i debatten

  • Skriv en debattartikel – högst 3 000 tecken inklusive mellanslag – och mejla den till
    debatt@svenskjakt.se
  • Du måste bifoga dina kontaktuppgifter: namn, adress, telefonnummer. Detta eftersom redaktionen måste veta vem du är (kontaktuppgifter publiceras inte).
  • Skribenter som skriver under med sitt riktiga namn prioriteras.
  • Om du önskar skriva under signatur ska det tydligt framgå. Du får inte använda en signatur som är ett riktigt personnamn, men som du inte själv heter.
  • Flera införanden av samma debattör i samma ämne är aktuella om det tillförs nya fakta eller argument i texten.
  • Svensk Jakt publicerar normalt sett inte debattinlägg som publicerats av andra tidningar.
  • Debattartiklar som skrivs i organisationers, myndigheters, politiska partiers, etc, namn måste också undertecknas av en företrädare.
    Exempel:
    Fransbygdens jaktvårdsförening
    genom ordförande Kalle Karlsson

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Mina artiklar

Senaste från Annonstorget