
”Tack vare ett hårdare jakttryck på allt klövvilt har stammarna kommit mer i balans med fodertillgången”, enligt insändarskribenten. Foto: Kenneth Johansson
Däremot ska nog inte alla betesskador skyllas på älgen. Det kan mycket väl vara så att det är för mycket av andra hjortdjur, som äter älgens egentliga föda, till exempel bärris. Älgen har då inte mycket annat val än att äta tall.
Vidare får jag väl även ge oss skogsägare en liten hint om att våga satsa på mera tall, och inte enbart plantera gran. På det viset gynnas även bärris och ljung, som sägs vara en viktig födokälla för älgen.
Positiv förändring
Jag kan själv se en positiv förändring i vårt älgförvaltningsområde. Där har det tidigare varit helt omöjligt att plantera annat än gran, men tack vare ett hårdare jakttryck på allt klövvilt har stammarna kommit mer i balans med fodertillgången.
Vi skogsägare kan lyckas med våra tallföryngringar, som på sikt gynnar både viltet och skogen.
Robert Martinsson
Skogsägare och jakträttsinnehavare