Karlskogaman erkänner tjuvjakt på vildsvin

En 41-årig man från Karlskoga har erkänt omfattande tjuvjakt på vildsvin på en jaktmark söder om Degerfors och på tre platser norr om Karlskoga.

Mannen har i polisförhör erkänt att han suttit i ett jakttorn vid en åtelplats och skjutit flera vildsvin. Totalt har över tio vildsvin tjuvskjutits och mannen har berättat hur han bland annat sköt en sugga som bar på foster och hur han sedan transporterades bort och slaktade djuret någon kilometer från skottplatsen.
Erkännandet och stark teknisk bevisning gör att polisens utredare säger till Karlskoga-Kuriren att man tror sig ha hittat den som stått för tjuvskyttet.
Utredningen kommer nu att lämnas över till åklagare och rubriceringen är jaktbrott. Ett brott som kan ge fängelse ett år och/eller böter.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev