Ännu en stövare vargdödad i Värmland

En stövare angreps och dödades av varg den 8 oktober inom Skoga viltvårdsområde i Värmland. Sannolikt var det flera vargar från Jangenreviret som dödade hunden.


Blodspår efter vargarnas kamp om hunden. Foto: Bo Beckman

Den välmeriterade och åtta år gamla schillertiken hade drivit hare en lång stund på förmiddagen. Två jägare var ute och jagade en den ena jägaren hade nyss sett haren då han plötsligt hörde ett konstigt ljud. Han slet av sig sina hörselkåpor och hörde då något som påminde om ett hundslagsmål ett par hundra meter från honom.
Han förstod vad som hade hänt och ringde till hundägaren. Efter en stund hittade de den döda och svårt lemlästade hunden.

Minst två vargar?
Länsstyrelsens besiktningsman har tittat på det som återstod av hunden och bedömer att sannolikt minst två vargar utfört attacken.
Det var blodspår i 50 meter och vi hittade rester av hunden under hela sträckan. Förmodligen har vargarna slitit stövartiken i stycken och det var bara framben och huvud som var i det närmaste intakt, berättar besiktningsmannen.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev