Allt färre tjädrar i Skåne

Tjäderstammen minskar stadigt i Skåne. Hässleholms och Örkelljunga kommuner samarbetar i ett projekt för att vända på den negativa utvecklingen, rapporterar Norra Skåne.
Det finns ingen färsk statistik på hur många tjädrar det finns i Skåne just nu, men enligt en räkning 2012 ligger siffran runt 70 par, enligt tjäderexperten Jan-Eric Hägerroth.
Som en jämförelse kan man nämna att det finns uppgifter från slutet av 1940-talet att det skulle ha funnits 25 tjädertuppar bara i ett litet område utanför Skånes Fagerhult.
– Det är inget som jag betvivlar, tvärtom. Men när skogsbruket ändrades på 1950-talet ställde det till mycket för tjädern, säger Jan-Eric Hägerroth till Norra Skåne.
Tillsammans med Hans Svensson har han hållit en tjäderkurs för ett 30-tal personer, både markägare och representanter för läns- och skogsstyrelsen.
Kursen var ett led i Lona-projektet ”Tjäderskogar och orrmyrar – ett landskapsperspektiv på Nordskånes skogsbygds” som Hässleholms och Örkelljunga kommun driver tillsammans.
Jan-Eric Hägerroth och Hans Svensson har tidigare kartlagt tjäderstammen i Sörmanland.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.