Publicerad 5 december 2021 - 15:10
Vad gäller vid fastlåsning av vapen?
Jesper: Jag undrar över vad som gäller vid förvaring av vapen. Jag tänker både på att låsa vapnet för användning av obehörig och fastlåsning på plats. Vad finns det för godkända vapenlås?
Vapenexpert Filip Örnerkrans svarar:
Vid förvaring i hemmet är det vapenskåp med godkänd klassificering (Typ SS3492 och SSF3492) som gäller. När det gäller vapenlås för vapnet vid transport ska du ha lås i klass 3 för att det ska vara godkänt.
Enligt Rikspolisstyrelsens föreskrifter är låset godkänt om det är ”ett sådant lås som uppfyller klass 3 för hänglås och hängbeslag”.
Delar du vapnet och tar med dig vital del när du lämnar det i bilen behöver vapnet inte låsas. Oavsett om du låst eller delat vapnet ska det vara väl gömt. Ska du skicka vapen får det inte skickas komplett. Delarna ska inte heller skickas i samma transport. Går vapnet inte att dela måste det förses med ett godkänt lås.
Fråga om vapen
Mejla dina frågor till vapenexpert Filip Örnerkrans, fornerkrans@gmail.com
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.