Publicerad 4 mars 2021 - 14:21
Äntligen spårsnö – då fälldes första lodjuren i Östergötland
PremiumBengt Nordström från Västernorrland är en hängiven lodjursjägare. Men i år blev det inte någon lodjursjakt på hemmaplan eftersom lojakten uteblev i länet. Då åkte han i stället till Östergötland för att jaga lodjur – och till sist gav försöken resultat.
Tillsammans med sina hundar åkte Bengt Nordström till Östergötland för att jaga lodjur den 1 mars. Jakten gick trögt de första dagarna, främst beroende på vårlika förhållanden.
Men på torsdagen gick allt enligt planerna. Med lite snö på torsdagsmorgonen kunde de se ett lospår. Bengt släppte sin treeing walker coonhound Strike på ett spår. Strike tog upp ett lodjur och efter cirka tre timmars jakt kom lodjuret i pass för en passkytt.
Lodjursjakten lockar unga jägare – på måndag är det dags igen
Det fällda lodjuret var en stor hane på 20 kilo, det är också det första fällda lodjuret i Östergötland i år. I skrivande stund uppger länsstyrelsen att två lodjur fällts i länet och det återstår därmed tre på tilldelningen vid årets licensjakt.
Nu fortsätter Bengt Nordström att jaga och han hoppas såklart att det kan bli ytterligare lodjur fällda för hans hundar.
Per Andersson
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.