Miljöministern diskuterade varg i Sala
I höstas dödades 14 får av varg på Valter och Gunilla Preiholts gård Rörbo utanför Sala. På tisdagskvällen fick de besök av miljöminister Lena Ek (C), som lyssnade på hur de och andra berörda påverkas av vargens närvaro.
Centerpartiet i Västmanland hade bjudit in miljöminister Lena Ek till en träff för att diskutera rovdjurssituationen, rapporterar Sala Allehanda. Hos Valter och Gunilla Preiholt på Rörbo gård fanns även representanter för fåravelsföreningen, LRF och det nybildade kvinnliga nätverket mot varg, Rödluvan och mormor.
Vargfrågan är väldigt infekterad och när nu ett beslut om skyddsjakt är taget är det ingen som vill delta i jakten i rädsla för att bli förföljd. Så här kan vi inte ha det längre. Vi måste få äga makten att hantera vargfrågan och göra det på ett vettigt sätt. Det behövs bra kortsiktiga lösningar och bra långsiktiga lösningar, säger kommunpolitikern Christer Eriksson (C) till Sala Allehanda.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









