
Anders Lundström, Jaktia i Umeå, välkomnar den utökade vapengarderoben. Kunden Fredrik Andersson funderar nu på att köpa en .22-studsare. Foto: Lars-Henrik Andersson
Så tycker jakthandlarna om den utökade vapengarderoben
Den 1 juni utökas vapengarderoben till tio vapen utan krav på motivering. Jakthandlarna välkomnar ändringen i vapenförordningen.
Anders Lundström är delägare i Jaktiabutiken i Umeå. Han menar att en utökad vapengarderob ökar säkerheten inom jakten.
– Det möjliggör för jägare att anpassa sin vapengarderob ännu mer, kanske köpa en studsare i klenare kaliber för jakter nära bebyggelse. Det möjliggör för de som i dag har en trång vapengarderob att kunna ärva ett vapen som kanske har stort affektionsvärde för jägaren. Sedan kan man ha en hagelbock för ripjakten på fjället och en halvautomat för gåsjakten, säger han.

Seved Wiklund vid jaktbutiken Fritid och Vildmark i Piteå, resonerar på samma sätt.
– Det här beslutet är jättebra för jägarna. Som exempel kan man nu ha två hagelbössor, kanske en lättare för ripjakten och en tyngre för gåsjakten.
Ökad försäljning
Han tror på ökad försäljning men ingen rusning för att fylla upp sin garderob.
– Det här innebär att jägarna kan anpassa kalibervalet efter olika typer av jaktterräng. Nu slipper även jägarna motivera sina vapen, något jag tror en del dragit sig för att göra tidigare och därmed har de inte köpt ett nytt vapen, säger Seved Wiklund.
Patric Roman, marknadschef vid Outdoor Enterprise AB som är generalagent för bland annat Sako, Tikka, Beretta och Norma, ser positivt på ändringen av vapenförordningen och möjligheten för jägare att nu ha upp till tio vapen i vapenskåpet.
Nya möjligheter
– Nu kan vi köpa ett vapen vi kanske inte hade möjlighet att köpa tidigare, säger han och tillägger:
– Exempelvis en jägare som redan har ett hagelvapen och full vapen garderob, men som länge gått och sneglat på en fin side-by-side i kaliber 20. Nu kan den jägaren göra slag i saken. Nu behöver inte jägarna ha enbart de absolut nödvändigaste vapnen i sin garderob, utan kan unna sig både lite unika och lite roligare vapen. Det här ger helt klart en större flexibilitet för jägarna.
Kommer du att utöka din vapengarderob nu?
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.













