God hälsostatus hos svenska rovdjur

Totalt undersökte Statens veterinärmedicinska anstalt 687 rovdjur förra året. Myndigheten konstaterar att hälsoläget är gott hos de svenska rovdjuren.

– Genom att ta prover och samla data från döda rovdjur kan vi övervaka hälsan och förekomsten av olika sjukdomar inom populationerna. Vi kan upptäcka trendbrott i god tid och bidra till en hållbar förvaltning, säger Emma Höök, biolog vid SVA i ett pressmeddelande.

Det rör sig om undersökning av totalt 434 björnar, 171 lodjur, 60 vargar och 22 järvar. I samband med undersökning har hälsoläget kontrollerats och SVA drar slutsatsen att rovdjurspopulationerna i Sverige generellt har ett gott hälsoläge.

Den vanligaste sjukdomen hos rovdjuren är skabb. Nio lodjur och tre vargar hade rävskabb. SVA fann också tarmparasiter hos en handfull individer av de undersökta björnarna. 86 lodjur hade också band- och/eller spolmask.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev