
Maria Norrfalk blir ny ordförande i Våtmarksfonden. Foto: Kenneth Johansson
Maria Norrfalk är ny ordförande i Våtmarksfonden
Maria Norrfalk har utsetts till ny ordförande i Våtmarksfonden. Hon har tidigare haft uppdrag som generaldirektör, landshövding och även suttit i Svenska Jägareförbundets styrelse.
Maria Norrfalk utbildade sig till jägmästare och utsågs 1990 till länsjägmästare i Uppsala län. Under åren 1994–2003 hade hon uppdraget som generaldirektör för Skogsstyrelsen, för att därefter fram till 2007 ha samma roll i Sida. Från 2007 och fram till 2015 var hon landshövding i Dalarna.
Många uppdrag
Maria Norrfalk har även suttit i Svenska Jägareförbundets styrelse, varit ordförande för Skansen, ordförande i Sveriges hembygdsförbund samt bland mycket annat varit ledamot i Miljömålsrådet, Stiftelsen för strategisk forskning och Kungliga skogs- och lantbruksakademin.
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.