
Om Girjasdomen får genomslag i Renmarkskommitténs förslag ges samebyarna rätten att upplåta jakt och fiske även på privatägda marker, skriver debattören. Foto: Kjell-Erik Moseid
Upplägget med inflytande för endast en grupp i samhället präglar naturligtvis Renmarksutredningens resultat.
Sameintresset (sakägarna) vill inte kompromissa, utan anser att Girjasdomen ska kopieras rakt av.
Eric M Runesson, utredningens ordförande, förespråkar (eller tror) också på den lösningen.
Dessutom säger direktiven att ett principbeslut, om själva överförandet av rättigheterna, kan tas innan alla detaljer är ordentligt utredda. Eventuella oklarheter ska lösas i efterhand.
Förödande konsekvenser
Detta är mycket anmärkningsvärt eftersom redan fattade beslut är mycket svåra, eller omöjliga, att riva upp.
I detta fall kan konsekvenserna bli förödande.
Girjasdomen gör nämligen ingen skillnad mellan sommar- och vinterbetesmarker. Det innebär att jakt– och fiskerättigheterna, även älgjakten, på alla fastigheter, även privata, som bildats före 1972, tillfaller samebyarna.
Hur stora arealer det rör sig om vet ingen.
Arrendera egna marker
Hur Runesson och sakägarna tänkt sig att lösa detta problem vet heller ingen.
Kan det bli så att privata markägare måste arrendera rätten till jakt och fiske på sina egna marker, av berörda samebyar?
Och i så fall, vem ska ersätta fastighetsägarna för de konfiskerade jakt– och fiskerättigheterna?
Ulf Åström