
Föreskifterna för älgjakten är i behov av uppdatering, anser debattören. Foto: Jan Henricson
I den tilltänkta uppdateringen fanns även föreskrifterna för älglicensområden.
Vad gäller denna uppdatering så var jag mån om att den skulle harmonisera med en produktionsanpassad älgjakt som ska ge alla markägare sin del av produktionen.
Entydig ändring
Det i sin tur bör ge en ändring av föreskrifterna för älglicensområden, som entydigt ger markägarna rätt att bilda licensområden utan att marken är sammanhängande. Därför måste ordet kan ersättas med ordet ska, i de föreskrifter som reglerar dessa licensområden.
Om inte, så kan föreskrifterna skapa stora juridiska problem, där enskilda länsstyrelser kan omöjliggöra en meningsfull älgjakt för många jägare.
Funktion avgörs
På enheten på Naturvårdsverket som ansvarar för dessa föreskrifter säger man att uppdateringen tidigast påbörjas kommande höst. Med andra ord har en försening uppstått igen.
Nu får vi hoppas att uppdateringen kommer i gång till hösten, för det finns betydelsefulla ändringar att göra, för att uppnå en harmonisering med den produktionsanpassade älgjakt som vi har i dag.
Jag vill påstå, att en korrekt uppdatering av föreskrifterna, avgör funktionen för vår älgjaktsmodell i framtiden.
Sture Nilsson
Sjulsmark