Publicerad 19 juli 2016 - 09:30
Vildsvinsläget – Hallands län

Under jaktåret 2014/2015 minskade antalet fällda vildsvin i Halland. Det var främst i södra och mellersta länet som minskningen skedde. I norra Halland ökade avskjutningen, företrädesvis på Onsalahalvön och in mot Mölndal.
– Vildsvinsbarometern visar att vildsvinsstammen har minskat, framför allt i södra delarna. Anledningen har varit ett riktat jakttryck och att kunskapen bland jägarna, hur man bedriver en framgångsrik jakt, har ökat. Bland annat genom samarbete mellan jaktlag, säger jaktvårdskonsulent Fredrik Jonsson.
– Kunskapsbilden ser lite annorlunda ut i den norra delen av Halland där förekomsten av vildsvin är relativt ny. Utbildning har pågått under hösten 2015 för att utbilda kretsansvariga i samförvaltning av vildsvin och för att öka förståelsen för samarbete mellan jägare och markägare.
När det gäller framtiden så säger Fredrik Jonsson att det verkar som om vildsvinsstammen åter växer till sig och att avskjutningen bör öka under 2016.
– Skador på odlade fält och gräsvallar förekommer, men många jaktlag har arbetat aktivt för att minska skadorna genom att skjuta vildsvin som uppträder i odlade fält eller gräsvallar.
Vildsvinsavskjutning Halland
Jaktår | Avskjutning |
2011/2012 | 3 110 |
2012/2013 | 6 339 |
2013/2014 | 5 719 |
2014/2015 | 5 358 |
Malou Kjellsson
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.