Polisen utreder grovt jaktbrott

Den vargtik som under årets licensjakt fälldes mellan Ed och Bäckefors i Dalsland hade tidigare träffats av hagelskott. Därför utreds nu ärendet av polisen, under rubriceringen grovt jaktbrott, rapporterar ttela.se.

 

Den aktuella vargen, som sköts den 5 februari, var dessutom alfahonan på Kroppefjäll. Bakom anmälan står Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA. När hon i samband med undersökningen på SVA röntgades upptäcktes att hon beskjutits en eller två gånger tidigare. På två ställen i kroppen hittades sex hagel om tre och tre. När, var eller hur detta skett har inte kunnat fastställas.
Det är ju uppenbart att det finns en liten grupp människor som inte nöjer sig med att man får jaga varg lagligt. Dessutom är det olagligt i sig, att ens försöka avliva varg med hagelgevär, säger polisens utredare Erold Coleman till ttela.se.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev