Vad krävs för att handslaget ska fungera?
Det så kallade handslaget mellan Jägareförbundet och skogsbruket fungerar inte på alla håll.
Därför arrangeras inom kort ett seminarium där parterna ska diskutera vad som krävs för att överenskommelsen ska fungera i praktiken.
För drygt ett år sedan skrev Jägareförbundets dåvarande ordförande Björn Sprängare under en avsiktsförklaring tillsammans med företrädare för skogsbruket. Det handlar om en gemensam inriktning vad gäller klövviltsförvaltningen.
Men handslaget verkar dock inte nått ut i alla delar på lokal och regional nivå. Det konstateras i en inbjudan till ett seminarium vid Kungliga skogs- och lantbruksakademien.
Så här står det i inbjudan:
”Syftet med Handslaget är att skapa ett bra samarbetsklimat och utgöra ett stöd för den regionala och lokala förvaltningen av klövvilt. Det har dock visat sig svårt att nå ut med detta på regional och lokal nivå.”
Leva upp till överenskommelsen
Tanken med seminariet är att diskutera runt frågeställningen vad som krävs för att parterna ska leva upp till det man kommit överens om.
Det är Kungliga skogs- och lantbruksakademien, Jägareförbundet och skogsbruket som bjudit in till seminariet för att diskutera hur överenskommelsen ska få genomslag.
Seminariet som fått rubriken viltförvaltningen – dags för ett gemensamt ansvar – kommer sändas på akademiens hemsida från klockan 10.00 den 21 november.
[totalpoll id=”53628″]
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.