Stövare skadad av rovdjur
PremiumEn stövare har skadats av ett stort rovdjur. Länsstyrelsens bedömning är att det sannolikt är varg som skadat hunden.
Det var i samband med harjakt i Norrbo inom Alfta norra viltvårdsområde i Hälsingland som hunden skadades på måndagen. Hundägaren märkte inte på en gång att hunden skadats men när den senare blev dålig togs den till veterinär och då uppdagades skadornas omfattning.
– Jag bedömer det som 60 procents säkerhet att det är varg. Annars är det fråga om lodjur, säger Sone Persson, naturbevakare för länsstyrelsen i Gävleborgs län.
Tyder på varg
Stövaren är biten över nacken och ryggen och det är just därför han ser det som mest sannolikt att hunden attackerats av varg.
– Att betten sitter ovanpå hunden och på framänden tyder på att det handlar om varg. Lodjurens bett brukar sitta mer i magtrakten eller i bakdelen av hunden, säger Sone Persson.
Den 11 september vargdödades två får i Gäddvik. Platsen där stövaren angreps ligger knappt två kilometer från där fåren dödades. Dessutom inträffade ännu en vargattack på får i Röste den 20 september, där tre får dödades. Mellan Röste och Norrbo, där stövaren angreps, är det en knapp mil.
Så sent som igår, tisdag, avslog länsstyrelsen i Gävleborgs län en skyddsjaktansökan på varg i Bollnäs kommun. Motiveringen till avslaget löd att det ”inte går att säga att det i det aktuella fallet råder en förhöjd risk för allvarlig skada.”