I flera nordliga län ställer hungriga björnar till det för rennäringen. Foto: Johnny Olsson

Omfattande skyddsjakt på björn i flera län

I Norrbotten, Västerbotten och Jämtland har ett stort antal ansökningar om skyddsjakt på björn beviljats och genomförs nu för fullt. Det är bland annat den sena våren, med följande renkalvningar i skogsområden, som är orsaken.

I vår har 29 björnar fällts i samband med skyddsjakt i Norrbotten, och det kan bli fler. Ytterligare fem skyddsjaktsansökningar är beviljade. Totalt rör det sig om ansökningar om skyddsjakt på 46 björnar. I fjol beviljades 24 ansökningar och tio björnar fälldes.

I samband med licensjakten sköts 29 björnar. 2013 sköts det 86 björnar i länet.

Förmodligen kommer skyddsjakten på björn att få effekt på tilldelningen i höstens licensjakt.

 

Bra dialog

I Västerbotten har länsstyrelsen hittills beviljat skyddsjakt på 13 björnar

Det är färre än de tidigare två åren (2016: 15 björnar, 2015: 22 björnar).

Hittills har sju fällts. Förra årets fälldes 12 björnar och 2015 fälldes 17 björnar.

– Vi har inte avslagit någon ansökan men detta beror av att vi har en bra dialog med samebyarna. Vi diskuterar oftast situationen innan en ansökan och resonerar tillsammans om situationen. Om vi landar i att det är oklart om björnen är kvar i området eller om renarna kanske passerar på bara några dagar, då kommer det nog inte in en ansökan ens, säger Linda Backlund, rovdjurshandläggare vid länsstyrelsen i Västerbotten.

Hon fortsätter:

– Samebyarna har vid detta laget också bra rutin på när de får beslut om skyddsjakt och hör inte av sig vid andra situationer.

 

I kalvningsområden

– Det är nästan uteslutande björnar i kalvningsområden som blir aktuella för skyddsjakt, undantaget om någon vårpigg björn vaknar och ställer till oreda under samlingen i vinterbetesområdet vid kusten. Var kalvning sker styrs i mångt och mycket av snöförhållandena på fjället – vajorna vill helst kalva på barmark och dessutom är det svårt för renarna att hitta mat när det är mycket snö kvar på fjället. I år är våren mycket sen och vajorna har börjat kalva väldigt långt ner i skogen och därför har skyddsjakter beviljats ganska långt österut, exempelvis strax väster om Vilhelmina, förklarar Linda Backlund.

 

Begärligt område

Även i Jämtland ställer hungriga björnar till det för rennäringen.

Kalvningslandet för ren i fjällen är begärligt område för björnen och den sena våren gör att björnar söker sig till renhjordarna.

Hittills har länsstyrelsen i Jämtland beviljat skyddsjakt på 22 björnar, att jämföra med fjolårets tre björnar. Dock fälldes 21 björnar under skyddsjakt 2015.

Hittills i vår är 20 björnar skjutna.

– Man söker skyddsjakt för att minska eller förebygga skador i kalvningstid för renarna. En studie gjordes av SLU för några år sedan. De första veckorna efter att renarna fött sina kalvar kan så mycket som 50 procent av renkalvarna dödas av björnar, säger Ruona Burman, chef för länsstyrelsens naturvårdsenhet.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev