Susan Lundgren omgiven av (från vänster) döttrarna Josefin och Ida Lundgren samt klubbkamraten Hanna Lundin. Foto: Camilla Hallberg

Jaktskyttar gav ammunition till kampen mot ALS

118.210 kronor.
Så mycket pengar samlades in när Östra Sörmlands jaktskytteklubb arrangerade skyttetävling, för att stödja Hjärnfonden och forskning kring sjukdomen ALS.

Totalt 88 skyttar deltog i tävlingen på Östra Sörmlands jaktskytteklubb i Gnesta den 14 maj.

Som Svensk Jakt tidigare berättat handlade hela tävlingen om att stödja forskningen kring sjukdomen ALS. Detta sedan en av klubbens medlemmar, Susan Lundgren, i höstas diagnosticerades med sjukdomen.

Susan blev sjuk i ALS – nu samlar hennes skytteklubb in pengar till forskningen

Utfallet av initiativet får betecknas som en succé. Totalt samlades 118.210 kronor in under dagen.

 

97 personer deltog under dagen. Foto: Camilla Hallberg

– Totalt var det 97 personer som deltog under dagen och hjälpte till på alla sätt och vis. Vi hade deltagare från alla håll, den längsta resan gjordes från Danmark – allt för att delta denna dag, berättar Gordon Hallberg, Östra Sörmlands jaktskytteklubb.

– Vi vill tacka alla skyttevänner som gjorde detta till en helt fantastisk, perfekt dag.

 

Fredrik Lundgren, Susan Lundgren och Gordon Hallberg, Östra Sörmlands jaktskytteklubb. Foto: Martin Källberg

Tävlingen i fråga var inte en licensierad sådan, vilket innebär att det inte krävdes tävlingslicens för att delta.

– Alla som ville fick delta, och jag hoppas att vi med denna tävling kan locka fler skyttar till olika tävlingar runt om i landet. Jaktskyttesporten är en fantastisk umgängesform och ger bra träning inför jaktsäsongen, säger Gordon Hallberg.

 

”Enormt rörda”

Han fortsätter:

– Från klubbens sida är vi enormt rörda och lyckliga över engagemanget hos både skyttar, övriga medlemmar och sponsorer som hjälpt till att göra detta möjligt. Ett särskilt tack till Sako Sweden, som var huvudsponsor med priser i fyra klasser och en fin bössa som auktionerades ut.

 

Foto: Camilla Hallberg

– Alla som haft möjlighet har gladeligen ställt upp på ett sätt som varit till gagn för oss i detta evenemang. Susan Lundgren och hennes familj deltog hela dagen, vilket förstärkte glädjen – samtidigt som det inskärpte allvaret – över hela arrangemanget och att vi kunde samla in en sådan stor summa till Hjärnfonden i kampen mot ALS.

Kul att du vill följa !

För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.

Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.

Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.

Mest läst

Senaste från Annonstorget

Samtidigt på JaktPlay

Läs Svensk Jakts dagliga nyhetsbrev