Publicerad 16 augusti 2019 - 09:28
Jägarskolan i skolan resultatet av långt samarbete
Elever som går högstadiet eller gymnasiet i Jämtland och Västernorrland har möjlighet att läsa Jägarskolan på skoltid. Det är en unik möjlighet som är resultatet av ett samarbete mellan Jägareförbundet Mitt Norrland och skogsnäringen i de båda länen.
Det här är en framgångsmodell som pågått under 15 års tid. Samarbetet mellan Jägareförbundet Mitt Norrland och skogsnäringen i Jämtland och Västernorrland har under åren resulterat i att man bidragit med litteratur och fortbildning till ett värde av 2,2 miljoner kronor.
Stort intresse
Under den senaste tre åren tog 35 skolor del av bidragen, där även lärare och andra ledare har utbildats under fortbildningsdagar.
– Vi är mycket glada över att vi återigen fått till ett samarbete så att vi kan erbjuda skolorna detta, säger Gun Fahlander, ordförande för Jägareförbundet Mitt Norrland i ett pressmeddelande.
– Det här är ju ett unikt samarbete då det inte genomförs någon annanstans i Sverige.
Syftet är att erbjuda skolorna bra, allmänbildande litteratur som ska passa såväl den som enbart är naturintresserad som den blivande jägaren.
Viktiga kunskaper
Med jägarexamen som ämne på skolan kan man också nå flera mål i Skolverkets ”Kursplaner och betygskriterier”.
– I Mellannorrland har många naturen in på knuten. Att många skolor ger möjlighet till ökad förståelse för natur och jakt är viktigt för hela samhället – hur kan vi både bruka och bevara, säger Joachim Söderberg, jakt och fiskekonsulent på SCA.
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver skapa ett konto och logga in först.
Tänk på att hålla god ton, inte byta ämne och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln.
Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort.
Kommentarerna omfattas inte av utgivaransvaret enligt yttrandefrihetsgrundlagen och de är inte heller en del av den grundlagsskyddade databasen Svenskjakt.se.