
Hovrätten fastställer tingsrättens dom mot en 50-årig man från Norrbotten som sålt falska jägarbevis. Mannen döms till 18 månaders fängelse. Foto: Jan Henricson
Hovrätten dömer man som sålt falska jägarbevis
Hovrätten för övre Norrland fastställer tingsrättens dom mot en 50-årig man från Norrbotten som sålt falska jägarbevis. Mannen döms för osant intygande och tagande av muta till 18 månaders fängelse.
Det är Sveriges Radio P4 Norrbotten som berättar om domen. Tingsrätten i Haparanda har i december 2019 dömt mannen och en medkumpan i en härva som pågått under lång tid.
Många falska bevis
Mellan åren 2013 och 2017 har den nu dömde mannen mot betalning delat ut 36 falska jägarbevis och även registrerat 40 falska jägarprov i Naturvårdsverkets databas. Enligt tingsrätt och hovrätt har mannen tagit emot 40.000 kronor för de falska jägarbevisen.
Straffpåföljden fastställs av hovrätten på den nivå som tingsrätten tidigare meddelat i sin dom.
Andra läser också
Kul att du vill följa !
För att följa artiklar måste du vara medlem och inloggad på svenskjakt.se.
Om du är medlem, logga in och följ de ämnen du tycker är intressanta.
Är du inte medlem är du välkommen att teckna ett medlemskap här.









